اخبار

توجه وزرا و مدیران عالی کشور به اصلاح نظام اداری بیشتر شده است

توجه وزرا و مدیران عالی کشور به اصلاح نظام اداری بیشتر شده است
دومین جلسه ستاد برنامه‌ریزی تحول اداری کشور روز گذشته با موضوع بررسی و ارزیابی عملکرد دوره اول برنامه جامع اصلاح نظام اداری کشور با حضور مهندس جمشید انصاری، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، علاءالدین رفیع‌زاده، معاون نوسازی اداری سازمان اداری و استخدامی کشور و اعضای این ستاد در محل سازمان اداری و استخدامی کشور برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان اداری و استخدامی کشور، مهندس جمشید انصاری با بیان این‌که مواردی که در آسیب‌شناسی دوره اول برنامه جامع اصلاح نظام اداری احصا شد، در برنامه‌ریزی برای دوره دوم این برنامه مورد توجه قرار گرفت، گفت: تلاش کردیم در برنامه دوم اهداف خود را واقعی‌تر کنیم؛ برخی اهداف از ابتدا دست‌نیافتنی به نظر می‌آمدند یا با مقاومت همراه هستند. مثلاً وقتی به دستگاه‌ها می‎‌گوییم نیروی انسانی خود را کاهش دهید، مقاومت می‌کنند، چرا که معمولاً همه دستگاه‌ها می‌خواهند نیروهای خود را افزایش دهند. در واقع ما از آن‌ها می‌خواهیم مقابل جریان آب شنا کنند و این کار مشکلی است.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور اظهار داشت: علی‌رغم کم‌اهمیت تلقی‌شدن مسئله نظام اداری در کشور از سوی مدیران ارشد طی سال‌های گذشته، وقتی در مهرماه ۹۶ بنا شد سازمان اداری و استخدامی کشور گزارشی در مورد وضعیت ساختار نظام اداری کشور به دولت ارائه داد، تمامی آن جلسه هیئت دولت، به بحث و تبادل نظر در مورد این گزارش و ارائه نظرات اعضای دولت در خصوص مسائل نظام اداری گذشت و این نشان‌دهنده افزایش توجه وزار و مدیران عالی کشور به ضرورت اصلاح نظام اداری بود.

وی افزود: بعضی از اعضای هیئت دولت به‌درستی معتقد بودند اصلاح نظام اداری بیش از این‌که یک تصمیم مدیریتی باشد، یک تصمیم سیاسی است؛ چون آن‎چه که نظام اداری را امروز بیش از هر چیزی تحت تأثیر قرار داده، تأثیرات تصمیمات و عملکردهای سیاسی بر آن است.

مهندس انصاری با اشاره به این‌که برای انجام برخی اهداف برنامه‌های اصلاحی اساساً دلیل مشخصی در برنامه دوره اول بیان نشده است، گفت: به طور مثال وقتی برخورد ما با نیروی پیمانی همانند نیروی رسمی است، چه دلیلی دارد کاهش نسبت کارکنان رسمی به پیمانی به عنوان یک هدف دنبال شود؟ بخشی از اهداف کمی پیش‌بینی‌شده در دوره اول برنامه جامع اصلاح نظام اداری قابل بازنگری بودند که ما در دوره دوم این برنامه سعی کردیم به آن‌ها ورود نکنیم و به اهداف واقعی‌تری بپردازیم.

وی ادامه داد: علی‌رغم گرایش و احساس ضرورتی که اعضای دولت و مدیران عالی کشور به اصلاح نظام اداری دارند، هیچ گرایش و اراده‌ای به واگذاری تصدی‎ها در سطوح مختلف مدیریت وجود ندارد. یکی از دلایل این اتفاق می‌تواند مقاومت دربرابر کاهش حوزه اقتدار و اختیارات وزارت‌خانه‌ها باشد.

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان این‌که همه جا گفته می‌شود هزینه‌های دولت بالاست که البته این گزاره کاملاً درست است، گفت: وقتی حجم بودجه دولت ایران را با کشورهای دیگر مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم مثلاً دولت فرانسه ۶۰۰ میلیارد یورو بودجه سالانه دارد و ما امسال در بودجه تقدیمی به مجلس، بودجه دولت را ۴۰۷ هزار میلیارد تومان در نظر گرفتیم. سهم پرداختی کارمندان دولت فرانسه ۲۰ درصد از بودجه است و سهم پرداختی کارمندان ما از بودجه دولت می‌شود ۵۰ درصد و ما فکر می‌کنیم ساختار بودجه‌مان معیوب است در حالی که به لحاظ قانونی ارائه خدمات گسترده‌ای برای دستگاه‌های دولتی تعریف شده است و این یکی از مسائل و مشکلات نظام اداری کشور است که بدون توجه به گستره وظایف و خدماتی که دولت در ایران بر عهده دارد و هزینه‌های آن مورد نقد قرار می‌گیرد.

مهندس انصاری ارائه یک تصویر واقعی از واقعیت‌های نظام اداری را برای اجرای هر برنامه اصلاحی‌ای ضروری و یک مقدمه واجب دانست و تصریح کرد: متأسفانه بسیاری از برنامه‌های اصلاحی ما بدون توجه به یک آسیب‌شناسی واقعی و ارائه یک تصویر واقعی از نظام اداری طراحی می‌شود که ممکن است دفاع از ضرورت انجام آن را دشوار کند.

وی در پایان گفت: یکی از اقداماتی که ستاد برنامه‌ریزی تحول اداری باید در دستور کار خود قرار دهد، رسیدن به گزاره‌های دقیقی که بیانگر واقعیت نظام اداری و مبنای ما برای برنامه‌ریزی اصلاح این نظام باشد، است.

در این جلسه محمود کریمی، سرپرست امور مدیریت عملکرد و ارتقای فرهنگ سازمانی سازمان اداری و استخدامی کشور با ارائه گزارش اجرای برنامه جامع اصلاح نظام اداری – دوره اول (۹۴ – ۹۶)؛ میزان موفیقت و تحقق اهداف هر یک از برنامه‌ها را تشریح کرد و سایر اعضا نیز به بیان نظرات خود پرداختند.

گفتنی است ستاد برنامه‌ریزی تحول اداری کشور ماه گذشته به همت سازمان اداری و استخدامی کشور و عضویت جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی و صاحب‌نظران حوزه مدیریت با هدف پی‌گیری برنامه‌های تحول نظام اداری، احیا شد.
۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ۱۰:۴۸
سازمان اداری و استخدامی کشور |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید