نیم‌نگاهی به شاخص‌های توسعه استان هرمزگان

معاونت اموراقتصادی و برنامه ریزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
  فایلهای مرتبط
نیم‌نگاهی به شاخص‌های توسعه استان  هرمزگان
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مرحله نخست مطالعات استانی، اقدام به سنجش و بررسی شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی 10 استان با نرخ بیکاری بالاتر و معضلات توسعه‌ای بیشتر که در مقایسه با سایر استان‌های کشور، گرفتار تله فقر و محرومیت قابل توجهی هستند، نمود. پس از مجموعه مطالعات انجام گرفته، باتوجه به اشتیاق و درخواست سایر استان‌های کشور و ضرورت مقایسه بین استانی میان شاخص‌های اجتماعی اقتصادی که می‌تواند متن راهنمای بسیار خوبی نیز برای برنامه هفتم توسعه باشد، بسط مجموعه مطالعات برای سایر استان‌های کشور در دستور کار قرار گرفت و بدین ترتیب، مجموعه گزارش‌های با عنوان "نیم نگاهی به شاخص‌های توسعه استان"، برای سایر استان‌ها نیز، در دست تهیه است. استان هرمزگان، از استان‌های جنوبی کشور، در عرصه منطقه‌ای و جهانی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و از نظر موقعیت از استراتژیک‌ترین استان‌ها به شمار می‌آید. تنگه هرمز در میان تنگه‌های استراتژیک جهان، اهمیت ویژه‌ای دارد و از ارزش‌های خاص ارتباطی، اقتصادی، نظامی و ژئوپلیتیکی برخوردار است. این استان، به واسطه وجود شهر بندرعباس و توسعه مبتنی بر مشاغل بندری و صنایع، استانی مهاجرپذیر به حساب می‌آید که گاها این امر منجر به گسترش حاشیه‌نشینی پیرامون شهر بندرعباس شده است.

آنچه که در مورد استان هرمزگان وجود دارد، کاهش قابل توجه رتبه استان در سنجش نرخ بیکاری طی سال های اخیر است. به طوریکه در سال 1399، این استان در رده 5 استان با نرخ بیکاری بالا ارزیابی شده است. در حالیکه تا سال 1396، وضعیت نسبتا مساعدی را در این ارزیابی داشته است.
از جمله ویژگی‌های قابل توجه استان، سهم بسیار بالای جمعیت روستایی استان در مقایسه با میانگین کشوری است (سهم حدود 45 درصدی). همچنین شهر بندرعباس به عنوان مرکز استان، به لحاظ توجهات ویژه‌‌تر و حجم فعالیت‌های صنعتی و بندری بسیار بیشتر، فرصت‌های شغلی قابل توجهی را تولید و ماحصل آن، رشد بالای مهاجرت‌ها و توسعه حاشیه نشینی پیرامون این شهر شده است. به تعبیری دیگر، این شهر نتوانسته است نقش قطب رشد را به خوبی در منطقه ایفا کند و با اثرات رخنه به اطراف، موجب رشد و توسعه پیرامون خود شود و مجموع این عوامل، منجر به عقب افتادگی و محرومیت غالب شهرستان‌های استان شده است.
در استان هرمزگان، دو جزیره قشم و کیش به عنوان اهداف گردشگری می‌توانند بسیار فعال‌تر عمل کرده و ارزش افزوده قابل توجهی از این طریق نصیب استان کنند.
سواحل مکران، به عنوان یکی از استراتژیک‌ترین مناطق کشور، از جمله ظرفیت‌های این استان است که در حال حاضر نیز مورد توجه بسیاری بوده و امید است با محقق شدن اهداف و راهبردهای درنظر گرفته شده، به رشد و توسعه قابل توجه استان و کل کشور کمک شایان توجهی کند.
این گزارش در پی آن است که ابتدا مروری بر مهم‌ترین شاخص‌های توسعه استان در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی انجام داده و سپس با شناسایی مهم‌ترین مسائل و همچنین ظرفیت‌ها و مزیت‌های سرمایه‌گذاری، به مجموعه اقدامات برون رفت از وضعیت فعلی دست یابد.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.