نیم نگاهی به شاخصهای توسعه استان مرکزی

معاونت اموراقتصادی و برنامه ریزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  ۱۴۰۰/۰۳/۱۰
  فایلهای مرتبط
نیم نگاهی به شاخصهای توسعه استان مرکزی
‌در تقسیم کار ملی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان وزیر پشتیبان اقتصاد مقاومتی استان مرکزی تعیین شد. تمرکز بر توسعه زیرساخت‌ها و توسعه سرمایه‌گذاری و اشتغال پایدار برای افزایش تاب‌آوری اقتصادی، اجتماعی و طبیعی استان، محور اصلی سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی است. از این روی بررسی مزیت‌ها و فرصت‌های توسعه و نیز زمینه‌های آسیب‌پذیری استان یک ضرورت مهم و اجتناب ناپذیر است. براین اساس و در چارچوب مطالعات توسعه استان‌های کشور، بررسی شاخص‌های توسعه استان مرکزی در دستورکار معاونت اقتصادی و برنامه‌ریزی قرار گرفت.

استان مرکزی، یک استان صنعتی با استقرار تعداد زیادی از بنگاه‌های مهم صنایع ماشین‌سازی، شیمیایی و ... به شمار می‌آید و نقش بسیار مهمی در ایجاد اشتغال صنعتی با برخورداری از جامعه بزرگ کارگری دارد. این وزارتخانه در بسیاری از بنگاه‌های بزرگ استان به عنوان سهامدار، اداره کننده و یا خریدار خدمات فعالیت دارد.
این استان طی سرشماری 1390 تا 1395، استانی مهاجر فرست بوده و در سال 1398، رتبه بسیار پائینی در نرخ مشارکت اقتصادی در میان سایر استان‌های کشور داشته، این در حالی است که از حیث نرخ بیکاری، وضعیت مساعدی در کشور داشته و همواره بین 5 استان با وضعیت مساعد در نرخ بیکاری کشور بوده است.
استان مرکزی علاوه بر نقش پررنگ صنعت، به عنوان یکی از قطب‌های بزرگ تولید گل و گیاه زینتی در کشور مطرح و به دلیل دارا بودن شرایط اقلیمی مناسب، امکان پرورش گونه‌های مختلف آبزی از قبیل انواع ماهیان گرمابی و سردابی، میگو و سایر گونه‌ها را دارا است.
این گزارش در پی آن است که ابتدا مروری بر مهم‌ترین شاخص‌های توسعه استان در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی انجام داده و سپس با شناسایی مهم‌ترین مسائل و همچنین ظرفیت‌ها و مزیت‌های سرمایه‌گذاری، به مجموعه اقدامات برون رفت از وضعیت فعلی دست یابد.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.